Myšlenka vzniku digitálního rozhlasového vysílání se objevuje už na konci sedmdesátých let.
Vývoj DABu začal v roce 1987 jako evropská záležitost pod názvem Eureka 147.
Na opravdový začátek vysílání pro veřejnost bylo třeba počkat až do 1. června roku 1995. Tuto novinku si mohli jako první vychutnat obyvatelé norského Oslo. BBC následovalo NRK v září téhož roku.
Od roku 2000 je Forum WorldDAB (dříve forum EuroDAB) zodpovědný za technickou údržbu EU-147 a standardu DAB. V roce 2005 se Česká republika stává první východoevropskou členskou zemí Eureka.
Dnes se však převážně používá druhá generace nazvaná DAB+, a to i u nás. Pro digitální pozemský rozhlas na VKV byla předurčena celkem tři pásma, a to 174 - 240 MHz a 1452 - 1493 MHz (1480-1493 satelitní DAB). Od používání prvního pásma tj. 47 - 68 MHz (kanály 2A-4D) bylo upuštěno. Polarizace, až na několik málo experimentů, se používá vertikální.
Hlodající myšlenka - a proč nezkusit to, co ti kapitalisté již nějaký pátek mají možnost používat? Počátek mého zkoumání a hloubání o DABu byl před dvěma lety na Borech v Plzni. Tedy přesněji na střeše jednoho obchoďáku v průmyslové zóně Borská pole. Při revizi ant. systému mě napadlo: když tu hrají bavorské televizní multiplexy, tak co digitální rozhlas? A na improvizovanou anténu z kusů koaxu se signál na spektráku objevil.
Další impuls k realizaci nastal zrušením vysílacího stanoviště radioklubu OK1KCI v Pardubicích. Část antenního šrotu se převezla ke mě a přiodložila ke hromadě anténího bordelu.
Ráhna o délce 3,3 metry a dostatek prvků o průměru 4mm - počítač vypočetl, já vyrobil a potom také na stožár vynesl. A ejhle, německý signál na spektráku byl i ve středu východních Čech.
Jak a hlavně čím dále zpracovat signál? Po různém pátrání na netu, jednom omylu KDE sehnat, neboť toto je problém, vzhledem k mým základním požadavkům.
Jednoho podzimního dne jsem se dočkal a z hlavního města Svobodného státu Bavorského dorazila škatule s nápisem YAMAHA. O neduzích a výhodách příjmů DAB 200/1500 MHz vs. FM 100 MHz a technického popisu nechám na jindy.
Nyní už jen prosté konstatování co jsem anténou zachytil. Z českých vysílačů provozovaných firmou Teleko: Praha kanál LA (parabola 120cm) a Černá Hora kanál LH.
Obsahuje několik programů Českého rozhlasu, rádio Proglas, Seejey rádio, Gama radio
a několik stanic italských a dokonce i z Vatikánu.
stranky Teleko
Bavorské vysílače: Ochsenkopf 11D a 12D, Hoher Bogen 11D a 12D, pravděpodobně i Dillberg 11D a Hohe Linie 5C.
Saské vysílače: Drážďany 9C a 5C, Lipsko 6C, Halle 11C, nedaleko Chemnitz 12A.
Slušný seznam německých vysílačů je zde.
Poznámka na závěr: Ač jsem téměř výhradní posluchač pořadů Českého rozhlasu, tak mi připadalo, že na Štědrý večer je trávník u sousedů v Bavorsku "poněkud zelenější".
Inu v čase někdy mezi půl šestou a šestou večerní jsem hledal vánoční hudební podkres tradičnímu ději a na ČRO 2, 3, D-dur jsem nic vhodného neobjevil. Avšak na stanicích Bayern 1 a Antene Bayern hráli přímo skvostně, a to bez reklam či nejapného kafrání. Zvolil jsem BR1 a v 19 hodin jsem přepl na druhý jmenovaný program, neboť na BR1 začal pořad o zvonech alpských klášterů...
A pak-li že jste dočetli až sem, tak vám vinšuji pevné zdraví, příjemný další rok
a nadšencům s možnosti poslechu rozhlasu via DAB kvalitní příjem
a všem vašim drahým polovičkám spoustu tolerance.
Žádné komentáře:
Okomentovat