Od fonografu po iPod


 

...vlasntně dík kratičkému upozornění na strankách Milana OK2IMH, jsem se rozhodl s kolegou spojit pracovní povinnosti v západních Čechách s návštěvou městského muzea v Ambergu. A tak 10. dne nového roku vyražíme ve čtyřech (vzali jsme i synáčky) vstříc nádražnímu parkovišti v těsné blízkosti centra Ambergu. První pracovní zastávku máme v Průhonicích a druhou v Plzni. Po poledni přijíždíme do nejzápadnějšího místa dnešního výletu.

Museum der Stadt Amberg

Při vznesení požadavku na koupi rodinné vstupenky mi paní z prosklené kukaně říká "že takto nikoliv a bude to - zweimal Erwachsene und zweimal für die Kinder". Jelikož nemám zrovna chuť hájit čtyřprocentní menšinu, platím taxu mírně zvýšenou.
A jdeme...

RCA


krystalka z Lipskazáznamník na voskový váleček


páni Edisoni


matrice na LPdesku


Je zde nemalé množství rozhlasových přijimačů z české produkce, a to nejen pod značkou Tesla. Nejvíce je tu Talismanů v počtu čtyř kusů.
Prvním větším překvapením byla Sonoreta včetně českého návodu.

Sonoreta včetně českého stavebního návodu...nádherná elektronka že?drátofonNěco i pro dopravní prostředky.

autorádio včetně měniče napětí na 120V

a kde je zvonek?A cosi do hospůdek...


jubox na singly - západní marku s sebou však nemáme


Druhým překvapením je zařízení které měl asi před třiceti lety na mysli děda, když mi povidal o magnetofonu jenž měl průsvitnej a širokej pásek. Pravdepodobně vyprávěl o zařízení od firmy Tefi - Tefifon.


Tefifony


přenosný typ


Tefifonová hrací skříň s barem


televizní skříň včeně rádia a tefifonu


Nikdy před tím jsem o této technologii záznamu detailněji neslyšel. Jen je mi líto, že nepředvedli Tefifon v provozu. Ač mne s kolegou toto zařízení uchvátilo a nemohli jsme se chvíli od Tefifonů odtrhnout, tak naše potomky to nechalo naprosto chladnými. Vždyť jsme v muzeu... největší vystavený gramofon a moje "maličkost"


Závěr exposice je...

iPod

Ještě mnoho a mnoho dalších zařízeni je - zde bylo vystaveno, ale postupujeme k dalším exposicím.
Dále už jen stručně.

ordinace dentisty

nádherná velká apatika s kolegovo mladýmJeden obrazek z vánoční válečné výstavy.

krása starých vanočních ozdobiček je nadčasová... či nikoli?

Poděkujeme, pozdravime a kráčíme k autu. Cestou vidím stařičkou anténu na 4. kanál, a právě ta vyvolala vzpominku na problematický příjem programu ARD z tohoto vysílače v Pardubicích za dob prezidentování dr. Husáka.  

 anténa na OchsenkopfA ještě jedna vzpomínka související s Ambergem. Jediný možný slušný příjem televize ZDF v Pardubicích byl na kanále 37 právě z vysílače nedaleko tohoto města. Rozčarování nastalo jednoho podzimniho dne roku 1990. Byl zapnut vysílač na stejném kanále z  pražského Žižkova.
Vydáváme se na cestu domů. Pracovní zastávku máme ještě v Karlových Varech.
Domů do Pardubic přijíždíme po 22. hodině.
Po takovém výletě hurá do postýlek. 

1 komentář:

Jan OK1ZHS řekl(a)...

Pěkná výstavka, Pavlíku :-)