Velká pardubická aneb UHF od OK1ADT

Neboť jsem byl pracovně připoután ke konání se Velké pardubické, tak slovo dalo slovo a bylo mi umožněno spojit pracovní povinnosti se zápolením na poli nikoli dostihovém, ale poli lovení a vysílání signálu za účelem spojení radioamatérského.

Avšak po Nerudovsku - kam s ním? Vlastně kde nalézt hamovnu? Tato situace vykrystalizovala natolik dobře, že se po mírném navýšení příhradového stožáru s datovým pojítkem, se stanou naše antény novou dominantou stařičké tribuny. A štěstí se usmálo ještě jednou. Přímo pod stožárem se nalezl kamrlík - ideální pro křesílko, stoleček a potřebnou techniku. Od dipolu k rádiu bude stačit 15 metrů kabelu.
OK1BDT při kompletaci antény 

V sobotu jsme s Jendou OK1BDT antény složili a i s rotátorem na stožár nainstalovali.

Nyní už jen ty ne úplně dobré zprávy. Žel před závodem při testu vysílacího řetězce se odporoučel zdroj se světelným efektem vyžadujícím si hbitý hasičský zásah s dekou, a dále se po dvaceti minutách odporoučela ovládací jednotka rotátoru.

antény a datová anténa

Naštěstí náhradní zdroj zapůjčil nedaleko bydlící Ivan OK1TPW, jenž si jako marod užíval pohodlí domova.  Také se podařilo domluvit ovladači rotátoru  ať alespoň točí s anténama a azimut si holt nechá pro strejčka Příhodu (to ovšem znamenalo několikrát za hodinu otevírat okno a zjišťovat směr pohledem a to i za nepříznivého počasí).

rušení azimut 165 stupňů

Bylo určitě zajímavé zúčastnit se po čase závodu bez koncových stupňů, ale i bez předzesilovačů. I při výskytu průmyslového rušení na 70 cm chvílemi za 6 esíček (mimochodem na 2m 10dB přes devítku) a poněkud nahluchlou třiadvacítku, to byl zajímavý zážitek daný nezvyklým  místem  pro vysílání.



Pásmo 70cm
Valid QSOs: 31
Sum of dist.: 4080 km
ODX: 
DK2GR 372 km
RIG: 50W duoband yagi




Pásmo 23cm
Valid QSOs: 22
Sum of dist.: 2829 km
ODX: 
DL0GTH 356 km
RIG: 4W   F9FT yagi




1 komentář:

Unknown řekl(a)...

Pavle, Pavle, na co si se to do boha jeho vrhnul na tech 144174 co?! (:-o) :-( ;-(