DIRA II.

V letošním roce se opět část hradecké sekce PRDCE vypravila na dětské odborné soustřední do Jedlové v Orlických horách. Krom mladých amatérů a digitálních fotografů se na místo soustředění vypravili i letečtí modeláři.
A to je téma, o kterém Vám chci povyprávět. V radioklubu OK1OHK se objevil nový fenomén - RC modely letedel. Nakonec proč ne. Kromě Vojty OK1ZHV, Franty OK1XFC a Martina OK1FMS se připojují další. Mezi zatím poslední přírustky modelářů, členů OK1OHK patří Zdenda OK1NZJ. Ten využil přítomnosti zkušených modelářů k prvním krůčkům ve vzduchu. První lety byly nejisté, leč adrenalinové. Je pravdou, že lano od lyžařského vleku se nedá přeříznout křídlem z elaporu, ale prstolep vše zachrání. Při dalším letu již s vlastním startem nám Zdenda předvedl několik krásných akrobatických prvků (lopas, souvrat atd.). Přiznám se, že nikdo z účastníků leteckého podvečera to od nováčka na modelářském nebi nečekal. Poslední let Zdenda zakončil úžasným průletem kolem přihléžejících a "chytrých" pozorovatelů, atakoval elektrické vední a v zatáčce přistál. Tímto činem si vysloužil potlesk přihlížejících.
Nakonec uvedu pár zásadních vět, které při létání a následném rozboru letového dne zazněly.
1. Proč jsi si koupil letadlo s vysílačkou, když pro něj chodíš tak daleko? Zdendova manželka po jeho druhém bezpečném návratu na zem.
2. Já už chci na zem. Jako reakce na Zdendův výkřik během letu se ozvalo: vypni motor a začni se bát.
3. Otázka na člověk, který lepí příď větroně. Je to těžké řídit takový model. Reakce modeláře je nepublikovatelná.

Zjistili jsme, že v okamžiku, kdy nám krátké vlny obsadí naše koncesované mládí je dobré mít v záloze RC éro a několikrát se projít po louce, zasmát se a pokecat o něčem jiném než jsou antény DX a další.

Pokračování příště - snad.
Vojta OK1ZHV

Žádné komentáře: