UHF contest OK1KPA z pohledu cizince :-)



UHF contest OK1KPA z pohledu cizince :-)

Vlastní průběh příprav a domlouvání na contest UHF byl poměrně hektický, což se podle slov účastníků týkalo hlavně pardubické sekce. A jak to tak na konec bývá, složení bylo vcelku skromné, ale při vší snaze to stačilo. Na Spálavě se sešla skupina OK1DOZ, OK1TDO, OK1ADT, OK1DRZ, OKZHS, OK1TPW a moje maličkost OK1JVA. Já jsem dorazil až v sobotu. Mým úkolem bylo přivést Kecala3, který měl být na 70cm bandu. Ale nakonec se to díky rozlišnosti mikrofonů nezadařlio, nebyl čas to zkoumat a tak výzva se jela z notebooku, ve kterém byl i deník. Sice takové kostrbaté, ale kdo s tím uměl, tak se to nechalo jet. Takže se nakonec rozjela pásma 70cm, 23cm, 13cm a 3cm. Postavení antén nečinilo problémy, spíš jejich pokládání. Ale o tom později. Na úvod se k zařízením na 70cm posadil Rosťa DRZ, na 23cm Pavel ADT a 3cm Déďa DOZ. Moje činnost byla spíš technický support, jelikož i tak bylo pořád co dělat. Sice na kopci bylo připojení do internetu, ale vzájemně nebyly provázané compy a tak se spojení dohazovala na hubu a nebo polním telefonem. V této době dost krok zpět, ale ta nostalgie - zatočit si kličkou.

Zajímavý moment byl v mém případě, kdy jsme lezli na střechu maringotky stavě 10GHz. Když se moje přescent tělo drápalo na střechu, tak jsem sletěl ze žebříku a celou svoj vahou jsem dopadl " naštěstí " do umělohmotné zahradní židle. Sice to odnesla s mohutným rachotem, ale naštěstí bez úrazu. Ale šlupa to byla.

Závod jako takový odsejpal vcelku v pohodě. Na 70cm cca 600W, na 23cm 420W, na 13cm cca 60W a na 10GHz 1W. Takže spojení přibývala vcelku rozumně. večer pak Odjel Pavel ADT a tak se k 23cm posadil Honza ZHS a to zase byla jeho CW parketa. Prostě kdo umí, umí. Velkou výhodou bylo připojení na chat ON4KST. Bez toho dle slov Honzy by spojení bylo o poznání méně. Ale k tomu to nakonec slouží.

Po dokončení technické podpory jsme ještě seděli s Danem u 70cm a po vystřídání jsme ulehli. Někdo vy vytopených boudách, já do auta do spacáku. Venku zima jak když dře, ale spacák dobrej, tak to šlo.

Ráno jsme se probouzeli do krásného, leč mrazivého dne. Nezbytná ranní hygiena, káva, krátké odběhnutí do okolních lesů místo na porcelán a byl tu na programu další bod a to oprava zděné el. přípojky. Dan TDO oblékl montérky, a stal se z něho zedník. ( široké spektrum dovedností - ten musí mít bab :-D )

Oprava se vcelku podařila a teď už jen dodělat stříšku a budník bude skoro jak nový.

Závod se pomalu odvíjel a mířil ke svému závěru. Nastala fáze balení zařízení. Vše rozpojit, nanosit na hromady a sundávání antén. Já jsem si pro jistotu zopakoval na střechu lezení a tentokrát bez pádu.

Tak se sundala soustava antén na 70cm, pak paraboly na 23 a 13cm. Jenže tady jsme nějak neodhadli našponování jehly a tak se anténa poroučela dolů poněkud rychleji, než bylo naše přání. Ale naštěstí se jen ohnula jen jedna truba stožáru a trochu se ohnul okrak paraboly. Zařízení to přežila bez újmy a to bylo podstatné. Takže vše se pomalu naskládalo do auta, proběhlo závěrečné focení, rozloučení a hurá domů.

Když to tak vezmu, na podzimní UHFko vyšlo krásné, byť studenější počasí, nic se nezničilo, technika vlastně makala jak měla. Sice by bylo možné další technické vylepšení, ale to je zase inspirace pro příště. Dořešit hlasové dávače, pospojovat síť mezi compy, sjednotit deníky a hlavně sehnat operátory. Těch bývá poskrovnu.

Co dodat? Osobně jsem byl na Spálavě poprvé a mě se tam líbilo. Odjížděl jsem domů spokojen s pocitem příjemně prožitého víkendu.



Jirka OK1JVA

Žádné komentáře: